WINDSURF KURSER

LÆR AT WINDSURFE

Lær at windsurfe på vores windsurf skole i København. Du bliver undervist på topmoderne surfudstyr af vores passionerede surfinstruktører i den sikre lagune ved Amager Strandpark. Kom godt i gang med vores opstartsforløb, gå ugentligt til windsurfing på Master Class, eller smag på sporten med et enkelt windsurf kursus. Alle kan lære at windsurfe, og alle kan blive bedre!

Har du nogen spørgsmål? Lad instruktør Anders hjælpe dig

Lær at windsurfe med Copenhagen Surf School i København

Er windsurfing svært?

Nej! Windsurfing er ikke sværere end andre sportsgrene, og alle kan lære det. Den bedste start får man dog helt klart på det rette windsurfudstyr og under kyndig vejledning af en erfaren instruktør. På surfskolen har vi begge dele, og vi står klar med åbne arme og højt humør – altid parate til at give dig en fed oplevelse på vandet. Så er du fyldt 14 år, og har du endnu ikke rundet de 100, så kridt skoene, og book dit første windsurfing kursus.

Hvilket kursusforløb passer til mig?

Vi anbefaler vores opstartsforløb til alle nye – da forløbet er skræddersyet til dig, som endnu ikke har har sat dine ben på en windsurfer. På opstartsforløbet lærer vi dig at windsurfe helt fra bunden, og du bliver en habil surfer under forløbets i alt 5 surflektioner. Hvis du har erfaring med windsurfing, men har windsurfet færre end 5 gange, så vil vi også anbefale dig at hoppe på vores opstartsforløb – her finpudser vi din teknik og gør dig klar til Master Class.

Har du prøvet at windsurfe mere end 5 gange, og kan du windsurfe med fart, holde højde og vende kontrolleret? Så kan du med fordel hoppe direkte på vores Master Class. Hvis du til gengæld har windsurfet mere end 15 gange og er ivrig efter at komme i fodstropper og trapez på et lille board, så er det vores Master Class Pro, du skal tilmelde dig. Er du i tvivl om, hvor du passer, så tøv ikke med at hive fat i os, så finder vi ud af det sammen.

Hvornår kan jeg starte op?

Vores 2024-surfsæson starter søndag d. 21. april og løber indtil fredag d. 4. oktober. Med vores fleksible opstartsforløb kan du komme i gang når som helst i sæsonen – se og book dine windsurflektioner her. Hvis du ønsker at tilmelde dig vores faste opstartsforløb, så starter vi som udgangspunkt nye hold op hver 5. uge – du kan tilgå og tilmelde dig vores hold her. Vores Master Classes løber 2 gange hver sæson, sæsonens første forløb starter i uge 17, og det sidste forløb starter i uge 32.